Proaktywne podejście do zwalczania


Sprawdzone działania w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w gruncie rzeczy ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub tolerancji zabiegi fungicydowe na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Korba
    Dodany: 2019-12-26

    Następnie zaprosił Hanię o grabulę, został powitany spośród szczęśliwością plus po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie zyskał substancję w Zespole Transgranicznym Wojska Polskiego.

Copyright © 2019 Sprawdzianygimnazjum.pl